Vláda ve středu schválila změny výpočtu nezabavitelné částky, ta se tak od ledna zvýší na 13 638 Kč. Stanovený finanční obnos ovlivní zhruba 700 tisíc lidí v exekucích či insolvencích a zároveň i jejich rodiny.

Růst nezabavitelné částky s obavami sleduje Česká asociace věřitelů. Ta argumentuje, že vyšší minimum znamená ve výsledku problém i pro dlužníky. „Sráží se méně, a pohledávka je tedy uspokojována pomaleji a méně efektivně. Věřitelé, zejména ti menší, jsou na zasílaných srážkách přitom mnohdy sami finančně závislí. Zvýšení nezabavitelné částky však může být bolestivé i pro dlužníky, protože exekuce trvá kvůli pomalejšímu umořování dluhu mnohem déle,“ říká Petra Kolářová, výkonná ředitelka České asociace věřitelů.

„Na bezplatnou poradnu České asociace věřitelů se v tomto týdnu obrátilo hned několik maminek, kterým přestaly chodit srážky ze mzdy na výživné pro jejich děti. Důvodem je právě zvýšení normativních nákladů na bydlení,“ tvrdí výkonná ředitelka, že růst nezabavitelné částky způsobuje problémy už nyní.

Celý článek si můžete přečíst ZDE.

21. 12. 2022

MEDIÁLNÍ
KONZULTANT