Hranice nezabavitelné částky ze mzdy dlužníků se rok od roku zvyšuje. Věřitelé tím pádem dostávají své peníze zpět ve splátkách mnohem pomaleji, některým už nechodí vůbec nic. Systém srážek se musí změnit, říkají.
„Srážky ze mzdy dlužníků klesly na historické minimum. Nejvíc na to doplácejí drobní věřitelé, jako jsou pronajímatelé bytů, matky samoživitelky, oběti trestných činů nebo malí a střední podnikatelé. Podle průzkumu České asociace věřitelů přestaly srážky fungovat v 52 % řízení,” uvádí Petra Kolářová z České asociace věřitelů (ČAV).
„Trpí tím hlavně ti, kteří jsou nejvíc bezbranní. Na bezplatnou poradnu České asociace věřitelů se obracejí primárně matky samoživitelky nebo lidé, kteří se stali obětí trestného činu a nyní vymáhají náhradu škody. Měsíční srážky pro ně byly nepostradatelným pravidelným příjmem, který zčistajasna vypadl,” popisuje situaci Petra Kolářová. Tito lidé se kvůli výpadku splátek dostávají do problémů, sami mají finanční potíže.
„Nechápou, proč dlužníkovi zůstává mnohem více peněz, zatímco na ně nebo jejich děti se nedostává, byť se také musejí vyrovnávat s vysokými cenami energií a potravin,” dodává Kolářová.
Také Česká asociace věřitelů doporučuje, aby se chyba v systému srážek upravila, a navrhuje stanovení minimální výše srážky, která by byla pro dlužníky únosná. „Variantou je i stanovení minimální výše srážky, která by byla pro dlužníky únosná a současně motivační, tj. 1750 Kč, což je na úrovni 10 % minimální mzdy,” říká Petra Kolářová.
Je také otázkou, které dluhy by měly být spláceny prioritně. Podle ČAV i některých exekutorů by pohledávky státu neměly mít přednost před pohledávkami malých věřitelů, kteří jsou v mnohem slabší pozici než stát a úhrada peněz, které jim náleží, je pro ně životně důležitá.
Celý článek si můžete přečíst ZDE.
22. 6. 2023