V Česku se chystá další velká změna v oddlužení. Podmínky osobních bankrotů se výrazně změkčí. Řízení se zkrátí z pěti let na tři roky. Výsledkem bude pokles návratnosti pohledávek až na pět až 10 procent. Negativně se to projeví v celé ekonomice i na státním rozpočtu, předpokládá Česká asociace věřitelů.

„Rozumím tomu, proč jsou změny v oddlužení nutné. Ovšem celoplošné zmírnění podmínek považuji za riziko. Rychlooddlužení by nemělo být automaticky pro všechny. Teď je přístupné jen seniorům a invalidním důchodcům, což má své opodstatnění. Když tuto výhodu poskytneme všem dlužníkům, bude to na úkor věřitelů. Míra uspokojení pohledávek se vrátí na úroveň 90. let, kdy se dlužníci věřitelům vysmívali a stát neměl funkční systém, jak je přimět k úhradě,“ říká Petra Kolářová z České asociace věřitelů.

Česká asociace věřitelů dlouhodobě navrhuje jiná účinná opatření v exekucích a insolvencích. Především prosazuje snížení sazby daně z přidané hodnoty u nákladů řízení z 21 na 15 procent, eventuálně odpuštění DPH. Stát by tím ulevil jak dlužníkům, tak věřitelům. Současně by měl věřitelům nabídnout kompenzace za trvalé znevýhodnění jejich postavení, například jednoduší daňové odpisy nevymahatelných pohledávek.

Celý článek si můžete přečíst ZDE.

12. 1. 2023

MEDIÁLNÍ
KONZULTANT