Konkursní noviny přinesly rozhovor se soudním exekutorem Jaroslavem Kocincem.

Od nového roku tu nikdy nebyla tak dramatická situace, co se týče oblasti srážek ze mzdy dlužníků,” říká v rozhovoru soudní exekutor Mgr. Jaroslav Kocinec, LL.M. z exekutorského úřadu Frýdek-Místek. Problém se přitom podle něj dotýká jak exekucí, tak insolvencí, přičemž v obou případech k této eskalaci došlo kvůli výraznému navýšení tzv. nezabavitelné částky u dlužníků.

Co by podle vás mohlo změnit situaci k lepšímu? V zahraničí mají třeba limity stanovení minimální výše srážky, která by byla pro dlužníky únosná a současně motivační, většinou kolem 10 procent, což by šlo třeba u tzv. dohodářů, nebo stanovení výše srážky procentem z celkového příjmu dlužníka, protože dnes má hodně lidí příjmy z více zaměstnání, nejen z jednoho, hlavního…

Všechny tyto varianty jsou podle mě využitelné. Vím, že například Česká asociace věřitelů navrhuje právě srážky formou procent z celkového příjmu dlužníka, nebo minimální výši srážky, která by stanovila fixní částkou 1.750 Kč. Změna je nutná, to si všichni uvědomujeme. Je třeba, aby co nejdříve proběhla odborná debata o možné aplikaci jednotlivých variant řešení. Na základě jejích výsledků by pak zákonodárci měli přijmout takovou systémovou změnu srážek, která by jednoznačně zvýšila jejich výnosnost.

Celý rozhovor si můžete přečíst z oskenovaných obrázků v příloze tohoto článku.

21. 8. 2023

MEDIÁLNÍ
KONZULTANT