Neustále se zvyšující limity takzvaného nezabavitelného minima jsou podle mnoha právních expertů, exekutorů a insolvenčních správců tikající bombou pro vymáhání dluhů v České republice. Svědčí o tom neustále klesající srážky ze mzdy statisícům českých, moravských a slezských dlužníků, mnohdy chronických. Ruku v ruce s tím se o celé roky prodlužuje doba , za kterou dlužníci uhradí své pohledávky . Reálně tak hrozí, že se z dnešních věřitelů stanou sami dlužníci.
„Dopady tohoto jsou naprosto devastující,“ říká výkonná ředitelka České asociace věřitelů (ČAV) Mgr. Petr Kolářová. Podle ní sice samotná myšlenka na nezabavitelné minimum byla při jeho zavádění do českého právního prostředí vhodná a správná, ale nikdo si v té době nedokázal představit, co z toho neustálé zvyšování jeho limitů vznikne. „Je to systémová chyba. Srážky ze mzdy jsou na historickém minimu a to plošně a hlavně velmi tvrdě dopadá na věřitele, zejména poslední dva roky. Z věřitelů se tak mohou kvůli tomu stát sami dlužníci,“ popsala současný stav ředitelka ČAV s tím, že o její výši rozhoduje vláda. „Věřitelé to vnímají jako velkou nespravedlnost. Jsou mezi nimi matky a otcové samoživitelé, malí podnikatelé – OSVČ, oběti trestných činů, důchodci a nemocní,“ dodává Mgr. Kolářová.
Podle průzkumu České asociace věřitelů přestaly srážky fungovat v 52 % řízení,” uvádí Petra Kolářová. Proto se třeba také prodlouží doba uspokojení pohledávek, a třeba doba průměrná exekuce se tak dostane na osm let. „A tenhle problém se dotýká všech 100 procent věřitelů,“ varuje Kolářová.
Česká asociace věřitelů proto doporučuje, aby se chyba v systému srážek upravila. Vhodným řešením může být stanovení výše srážky procentem z celkového příjmu dlužníka. Variantou je i stanovení minimální výše srážky, která by byla pro dlužníky únosná a současně motivační – tj. 1 750 Kč, což je na úrovni 10 % minimální mzdy.
Celý článek si můžete přečíst níže.
21. 7. 2023