Od roku 2019 výrazně narůstá počet věřitelů, kteří čekají na své peníze kvůli stále narůstající nezabavitelné částce. Tato suma, z níž exekutor nesmí dlužníkovi nic strhávat, je vypočítána na základě životního minima a nákladů na bydlení a je zvýšena o každou vyživovanou osobu.
Petra Kolářová z České asociace věřitelů podotýká, že pokud dlužník s rodinou vydělává méně než 24 tisíc korun, exekutor nemůže nic strhnout. „Příjmy partnera se zde nezohledňují,“ dodává Kolářová, kterou cituje web Češi v právu.
Na slabší nástroje vymáhání pohledávek upozorňuje v Poslanecké sněmovně například poslanec Pavel Staněk (ODS). „Exekuce se stávají trochu bezzubými, protože se porouchal jeden z těch nejúčinnějších nástrojů, a to jsou srážky z příjmu. Pro dlužníka je to nejmírnější způsob postihu, pro věřitele vymodlené měsíční splátky jeho pohledávky,“ nechal se slyšet politik na plénu.
Jako řešení navrhuje Ondřej Šmíd, advokát specializující se na exekuční právo, minimální srážku ze mzdy dlužníka spojenou s minimální mzdou. „Variantou je stanovení minimální výše srážky, která by byla pro dlužníky únosná a současně motivační, tj. 1 750 korun, což je na úrovni 10 procent minimální mzdy,” uzavírá Petra Kolářová.
Celý článek je k dispozici ZDE.
3. 10. 2023