Vláda posvětila tříleté oddlužení pro všechny dlužníky. Předlohu nyní projedná Poslanecká sněmovna. Zjednodušení podmínek oddlužení bude mít dopady na ekonomiku naší země a celou společnost, varují experti. Morální hazard povede k růstu cen, o peníze přijde stát i municipality. Ze samotných věřitelů se mohou stát dlužníci.

Evropská směrnice o restrukturalizaci a insolvenci požaduje po členských státech, aby umožnili zrychlené oddlužení pro podnikatele. Ponechává jim však volnost, zda tato pravidla zakotví i pro spotřebitele. Vláda zvolila řešení tříletého oddlužení pro všechny. Tak, jak avizovala v programovém prohlášení. Expertní skupina přitom doporučovala jít cestou minimální transpozice, zakotvit tedy tříleté oddlužení pouze pro podnikatele.

V současnosti je zkrácené oddlužení umožněno seniorům a invalidním důchodcům, což má své důvody. „Když tuto výhodu poskytneme všem dlužníkům, bude to na úkor věřitelů. Míra uspokojení pohledávek se vrátí na úroveň 90. let, kdy se dlužníci věřitelům vysmívali a stát neměl funkční systém, jak je přimět k úhradě,“ říká Petra Kolářová z České asociace věřitelů. Přitom by v exekucích i insolvencích mohla pomoci jiná opatření – například snížení sazby DPH u nákladů řízení z 21 procent na 15 procent, anebo odpuštění DPH, jak prosazuje Česká asociace věřitelů. Stát by tím ulevil jak dlužníkům, tak věřitelům.

Celý článek si můžete přečíst ZDE.

19. 7. 2023

MEDIÁLNÍ
KONZULTANT