V souvislosti se zdražováním energií rapidně vzrostly výdaje na bydlení. Vláda proto již podruhé v tomto roce navýšila takzvané normativní náklady, které jsou stěžejní pro výpočet příspěvků na bydlení. Vládní nařízení sice pomůže některým rodinám ve finanční tísni, avšak podle odborníků jinou skupinu obyvatel o peněžní prostředky připraví.

Skutečnost, že normativní náklady ovlivňují dlužnicko-věřitelské vztahy, si uvědomuje i stát, a proto zaručil, že se poslední zvýšení normativních nákladů do nezabavitelné částky tentokrát nepromítne v plné, nýbrž jen v poloviční výši. Říjnový nárůst normativních nákladů na bydlení činí 4 500 korun, avšak v případě nezabavitelné částky se bude počítat s nárůstem 2 250 korun. Podle ředitelky České asociace věřitelů Petry Kolářové má tento krok vliv na většinu srážek a citelně se dotkne věřitelů:

„Každé navýšení nezabavitelné částky znamená menší uspokojení věřitele. Riskujeme, že mnoho věřitelů přivedeme do druhotné platební neschopnosti. Kvůli tomu, že jim přestanou chodit splátky jejich pohledávek, nakonec nebudou mít peníze, aby se sami vypořádali mimo jiné s drahými energiemi. Věřitelé totiž mnohdy spoléhají na splátky jako na svůj příjem,” vysvětluje.

Celý článek si můžete přečíst ZDE.

2. 11. 2022

MEDIÁLNÍ
KONZULTANT