Srážky ze mzdy přestaly fungovat v 51,7 procentech řízení. Systém se musí změnit. Pro věřitele je to drtivé, říká v rozhovoru Pavel Staněk, prezident České asociace věřitelů a zakládající partner advokátní kanceláře ARROWS.

Srážky ze mzdy jsou jedním z nejčastějších způsobů provedení exekuce. Vy jste mimo jiné na letošním Fóru věřitelů uvedl, že jsou nefunkční. Proč?
Toto téma je problematické minimálně již pět let. V posledních dvou letech však vysloveně vybočuje z tolerované meze v oblasti spravedlivého uspořádání vztahů mezi věřiteli a dlužníky. Jen v roce 2022 došlo hned pětkrát k navýšení nezabavitelné částky, s čímž souvisí pokles zbytku mzdy, z čehož se provádějí srážky. Uvedu modelový příklad. Muž dluží 250 tisíc korun, jeho čistá mzda je 23.500 korun, má manželku a dvě děti. Zatímco ještě vloni se dařilo takovému dlužníkovi měsíčně srážet alespoň 1900 korun, nyní mu nejde srazit nic.

Co to znamená pro věřitele?
Pro věřitele je to drtivé. Spousta z nich čeká na měsíční srážky od dlužníků a s těmito penězi počítá ve vlastním napjatém rozpočtu. Rozumím tomu, že nezabavitelná částka roste za účelem ochrany životních potřeb dlužníka, ale není možné, aby se lidem vydělávajícím 24 tisíc měsíčně nesráželo nyní vůbec nic. Vytváří se tak nerovnoměrné nastavení, které má plošný dopad a které se týká nejen exekucí, ale i insolvencí.

Celý rozhovor si můžete přečíst ZDE.

16. 11. 2023

MEDIÁLNÍ
KONZULTANT