Za poslední čtvrtletí ubylo lidí v oddlužení. Vyplývá to z dat, jež zveřejnila analytická společnost InsolCentrum. Podle odborníků se ovšem jedná pouze o dočasný trend. Třaskavá kombinace v podobě chystané novely insolvenčního zákona, inflace a energetické krize by mohla způsobit, že dojde k rekordnímu nárůstu oddlužení i insolvencí obecně.

„Nízké číslo insolvencí ve třetím kvartále 2022 je předzvěstí dramatických změn, v příštích letech lze očekávat rekordy v množství insolvenčních řízení. Počty firemních bankrotů budou pravděpodobně narůstat postupně, s vrcholy až v letech 2024 a 2025,“ upozorňuje Jarmila Veselá z analytické společnosti InsolCentrum.

Novela insolvenčního zákona by navíc mohla do oddlužení přivést lidi, kteří své dluhy dosud řeší v exekucích. Zkrácení oddlužení na tři roky je totiž potenciálně velmi lákavé. „V exekucích se nacházejí stovky tisíc lidí v produktivním věku, kteří doposud neměli zájem do oddlužení vstoupit. Nelze vyloučit zahlcení soudů i negativní dopad do ekonomiky věřitelů, z nichž významné postavení zaujímá stát,“ dodává Veselá.

Podobně na situaci nahlíží také ředitelka České asociace věřitelů Petra Kolářová: „Významná část dlužníků takticky vyčkává na avizované změkčení podmínek oddlužení.“ Podle Kolářové však nejde o jediný faktor, který by mohl přispět k narůstajícímu počtu insolvenčních návrhů. „V době inflační a energetické krize se dá očekávat, že v předlužení nebo platební neschopnosti bude končit více lidí i firem než v předchozím období ekonomického růstu,“ uvedla.

Celý článek si můžete přečíst ZDE.

4. 10. 2022

MEDIÁLNÍ
KONZULTANT