Kolegyně ji připravila o 60 tisíc korun, a tak musí peníze vymáhat v exekuci. Ale zatímco ještě vloni chodily věřitelce Anetě každý měsíc na účet dva tisíce korun, letos už srážky ze mzdy dlužnice činí méně než dvě stovky měsíčně. Může za to neustále rostoucí nezabavitelné minimum. Dlužníkům se aktuálně sráží ze mzdy nejméně peněz v historii.

„Srážky ze mzdy dlužníků klesly na historické minimum. Nejvíc na to doplácejí drobní věřitelé, jako jsou pronajímatelé bytů, matky samoživitelky, oběti trestných činů nebo malí a střední podnikatelé. Podle průzkumu České asociace věřitelů přestaly srážky fungovat v 52 % řízení. Je to závažná systémová chyba, kvůli níž je spousta věřitelů v bezvýchodné situaci,” uvedla výkonná ředitelka České asociace věřitelů (ČAV), Petra Kolářová.

Právě Česká asociace věřitelů svolala v týdnu tiskovou konferenci, v rámci níž na nefunkční srážky ze mzdy poukázala.

Česká asociace věřitelů volá po tom, aby se chyba v systému srážek upravila. „Vhodným řešením může být stanovení výše srážky procentem z celkového příjmu dlužníka. Variantou je i stanovení minimální výše srážky, která by byla pro dlužníky únosná a současně motivační, my navrhujeme 1 750 korun, což je na úrovni 10 % minimální mzdy,” doporučuje výkonná ředitelka ČAV, Petra Kolářová.

Podle Kolářové by zároveň měla být otevřena debata o tom, které pohledávky mají patřit do skupiny takzvaných přednostních pohledávek.

„Jako první se v rámci srážek ze mzdy uspokojují například výživné nebo náhrada škody z trestního řízení, a to je v pořádku. Jenže přednost před ostatními mají také pohledávky státu, a to už podle nás dobře není. Moderní stát by se měl snažit, aby dostali zaplaceno ti nejslabší, tedy malí věřitelé. Až poté by se měly uspokojovat dluhy na nedoplatcích vůči státu,” míní.

Celý článek si můžete přečíst ZDE.

15. 6. 2023

MEDIÁLNÍ
KONZULTANT