Pokud se někdo kvůli dluhům ocitne v exekuci, situace se nejčastěji řeší srážkami ze mzdy. Ty však v posledních měsících přestávají fungovat. Kvůli opakovanému navyšování tzv. nezabavitelné částky se totiž aktuálně mnohým dlužníkům nesráží ze mzdy vůbec nic. Věřitelé se tak dostávají do problémů. „Obracejí se na nás i malí živnostníci, kteří kvůli výpadku splátek mají problém pokrýt vlastní výdaje,” říká Petra Kolářová, ředitelka České asociace věřitelů
Je-li rozhodnuto o provedení exekuce srážkami ze mzdy, část výplaty zaměstnavatel dlužníkovi strhne. Tyto peníze jsou pak prostřednictvím soudního exekutora vypláceny tomu, komu dotyčný dluží, tedy věřiteli. Zbytek mzdy dlužníkovi zaměstnavatel vyplatí běžným způsobem. Tento postup má několik výhod. Exekutor nemusí díky srážkám ze mzdy provádět jiné invazivní způsoby exekuce, jako jsou prodej movitých věcí a nemovitých věcí, které dlužníci vnímají velmi úkorně. K věřitelům se zase peníze dostávají v pravidelných měsíčních splátkách.
Jenže v poslední době je pro exekutory stále obtížnější tento způsob exekuce provádět. Může za to opakovaně rostoucí nezabavitelná částka. Jejím účelem je zajistit, aby měl dlužník dostatek financí na uspokojení životních potřeb. Jen loni se nezabavitelná částka zvýšila celkem pětkrát a další navyšování přišlo letos v lednu. Petra Kolářová z České asociace věřitelů (ČAV) upozorňuje, že tato situace přináší velké komplikace věřitelům, k nimž se přestávají dostávat jejich peníze.
Celý rozhovor s Petrou Kolářovou si můžete přečíst ZDE.
17. 8. 2023