V Česku se vyplatí dlužit – dětem alimenty, živnostníkům za práci, kamarádům za půjčku. Pravidelně se totiž zvyšuje tzv. nezabavitelná částka, a tudíž už na věřitele nezbývá.

Nezabavitelná částka – tedy suma, která musí zůstat při exekuci dlužníkovi – se stále zvyšuje. O životní potřeby věřitele se ale nikdo nezajímá. „Srážky ze mzdy dlužníků klesly na historické minimum. Nejvíc na to doplácejí samoživitelky, drobní živnostníci, malí pronajímatelé bytů i oběti trestných činů,“ říká Petra Kolářová z České asociace věřitelů.

Exekuční srážky ze mzdy se snížily kvůli růstu normativních nákladů na bydlení. O těch rozhoduje vláda a právě z nich se vypočítává nezabavitelná částka v exekuci i insolvenci. „Spousta věřitelů počítá s měsíčními srážkami od dlužníků ve vlastním napjatém rozpočtu. Když samoživitelkám přestane chodit i to málo, co pravidelně dostávaly z exekuce, mohou se ocitnout ve vážných problémech,“ vysvětluje Kolářová. Z věřitelů se tak snadno můžou stát dlužníci. „Věřitelé vnímají tuto situaci jako nehoráznou nespravedlnost,“ uzavírá.

Celý článek si můžete přečíst ZDE.

28. 6. 2023

MEDIÁLNÍ
KONZULTANT