Právo – 30. 1. 2018

Dluhová amnestie bez omezení sklízí kritiku
Žádat o absolutní odpouštění dluhů, bez nutnosti vrácení jediné koruny, s níž počítá vládní novela insolvenčního zákona, která jde do Sněmovny, bude možné opakovaně. Vyplývá to z návrhu, který předložil ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) a jejž kabinet doporučil Sněmovně ke schválení. Kritici poukazují na to, že taková dluhová amnestie je morální hazard.
Vládní návrh budí údiv i v řadách hnutí ANO. „Jakkoliv rozumím motivům návrhu, jehož cílem je pomoci lidem v dluhové pasti, a současná úprava nestačí, je třeba říci, že u varianty sedm let a žádná minimální procentuální hranice hrozí určitý morální hazard,“ řekl Právu poslanec za ANO Patrik Nacher.
Návrh novely nestanovuje hranici úhrady dluhů, i když počítá s tím, že by proces oddlužení trval tři, pět nebo sedm let v závislosti na výši splacených dluhů.
Nynější podmínku, aby dlužník během pěti let vrátil aspoň 30 procent přihlášených pohledávek, sice rozšiřuje o možnost rychlého oddlužení pro ty, kdo jich během tří let splatí alespoň polovinu, ale také o možnost nezaplatit nic.
Celý článek naleznete v dokumentu níže.
ČvP
ČvP