Parlamentní listy.cz – 14. 7. 2017

Česká asociace věřitelů: I zletilé děti potřebují pro úspěšné zvládnutí studia stabilní zázemí a finanční zaopatření
Reakce ČAV na výsledek projednání úpravy exekučního řádu, která rozšíří možnost zabavení řidičského průkazu při vymáhání alimentů
Česká asociace věřitelů podporuje novelu exekučního řádu, která rozšiřuje možnost zabavení řidičského oprávnění neplatičům výživného i u zletilých studentů do 26 let. Zároveň oceňuje, že sněmovna tuto úpravu schválila bez pozměňovacího návrhu z dílny poslanců Úsvitu, který chtěl věřitelům odebrat možnost svobodné volby exekutorského úřadu a nahradit ji soudním přidělováním případů na principu tzv. exekutorské teritoriality.
Přistoupit při vymáhání dlužného výživného k pozastavení řidičského oprávnění mohou exekutoři již od roku 2013, zatím ovšem pouze u výživného pro děti do 18 let. „Tento způsob exekučního postihu přispívá k výraznému zefektivnění vymáhání dlužných alimentů, což jasně ukázala praxe minulých let. Je nelogické a nespravedlivé, že tento postup doposud nebylo možné využít u zletilých dětí, které pro úspěšné zvládnutí studia rovněž potřebují stabilní zázemí a finanční zaopatření,“ říká Pavel Staněk, prezident České asociace věřitelů.
Celou zprávu naleznete ZDE.
ČvP
ČvP