Novinky.cz – 9. 9. 2017

Dluhy statisíců neplatičů zaplatí věřitelé nebo stát
Ekonomice se daří, práce je dost, platy rostou. Přesto má na 650 tisíc Čechů takové dluhy, že se z nich nedokážou, a někteří ani vlastně nechtějí, vyhrabat. Počet nových exekucí znovu loni vzrostl. A staré dluhy možná půjdou na vrub věřitelů, v případě státu je uhradí daňoví poplatníci.
„Nepodporujeme morální hazard, tedy motivovat dlužníky k nezodpovědnému předlužování tím, že i když se ho opakovaně dopustí, tak se jim nic nemůže stát. Na druhou stranu zvyšující se počet občanů, kteří nemají šanci se z dluhů dostat, je závažný společenský problém, který bude třeba řešit,“ komentovala výkonná ředitelka Asociace inkasních agentur Jana Tatýrková záměr ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) prosadit dluhovou amnestii.
Neplatiči by podle něho během sedmi let stačilo jen projevit jakousi dobrou vůli, a nemusel by vrátit ze svých dluhů ani korunu, aby mu byly dluhy z moci státní na úkor věřitelů odpuštěny a už je nešlo exekučně vymáhat. To by se líbilo statisícům lidí, ale šokuje to věřitele, protože dlužníci by klidně takhle mohli jít od dluhu k dluhu a od dluhové amnestie k amnestii.
Celý článek naleznete ZDE.
ČvP
ČvP