Měšec.cz – 24. 9. 2018

Dluhová amnestie, nebo nutná pomoc? Zeptali jsme se, jak změnit osobní bankrot
Lidem s nezvladatelnými dluhy má pomáhat oddlužení, neboli osobní bankrot. Poslanci rozhodují o tom, zda se podstatně změní. Je podle expertů vůbec třeba něco měnit? A pokud ano, jak?
Osobní bankrot se brzy změní, zřejmě ale ne tak, jak si to představoval bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán. V poslanecké sněmovně je už několik měsíců „zaparkovaný“ jeho návrh, který počítá se sedmiletou variantou oddlužení. Při té by stačilo platit poplatky insolvenčním správcům, které dělají momentálně 1089 korun za měsíc. 
K Pelikánovu návrhu vznikla už řada pozměňovacích návrhů, nejviditelnější je ten od poslanců ANO Taťány Malé a Patrika Nachera. Místo sedmileté varianty oddlužení navrhuje nástup do pětiletého oddlužení i pro ty, kteří nemají příjem na to splatit 30 procent dluhu. Na konci oddlužení by pak soud rozhodl, jestli se snažili dluhy dostatečně splatit a jsou tedy oddluženi.
Návrh na nové oddlužení by měly poslanci projednat ve druhém čtení na začátku října. Do finálního hlasování je tak ještě několik týdnů čas. Co poslancům radí experti? Zeptali jsme se.
Celý článek naleznete ZDE.
ČvP
ČvP