MF Dnes – 20. 2. 2018

Česko v exekuci
Vzala si půjčky kvůli dluhům snachy. Teď jí na dveře klepe exekutor. Stejně jako milionu Čechů.
Co tu chcete dělat? Na dojíždění je to všude daleko, a když lidé přijdou o práci, berou si půjčky. Nebankovní, protože banky jim často nepůjčí,“ frustrovaně utrousí starší muž v hospodě Národní dům na náměstíčku a pošle do sebe dalšího panáka.
Ve Starém Městě i okolí propouštěla v minulosti spousta podniků, lidé se zadlužili natolik, že často přišli i o nemovitosti, kterých je neustále v dražbách několik. Část lidí dluží tolik, že přišla o domy a bydliště mají na městském úřadě. „Spousty exekucí doručujeme na radnici, kde mají bydliště lidé, kteří tu už dávno nežijí,“ říká jedna z pošťaček.
Podle starosty Jiřího Kampa v poslední době propouštěla třeba výrobna ložisek v nedalekých Hanušovicích, kam Staroměstští dojížděli.
Jinou práci hledají těžko. Berou tak i brigády, často za minimální peníze. Například šestašedesátiletá důchodkyně z paneláku na sídlišti Budovatelů si přivydělává úklidem horských chat. Za šedesát korun na hodinu dělá často i deset hodin denně. Musí. Splácí dluh 147 tisíc korun, které si půjčila před sedmi roky.
Celý článek naleznete v dokumentu níže.
ČvP
ČvP