Hospodářské noviny – 17. 10. 2016

Zrušte osobní bankroty. Ústavní soud bude řešit, proč dlužníci nesplácejí vše
Osm let poté, co Česko zavedlo osobní bankroty, přichází ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) s velkou změnou: chce, aby věřitelé předluženého člověka přišli o jistotu, že dostanou nejméně 30 procent svých peněz zpět. Se svým plánem se trefuje právě do doby, kdy k Ústavnímu soudu dorazila vůbec první stížnost, která požaduje, aby stát systém osobních krachů zrušil – jako naprosto nespravedlivý pro věřitele.
Osobní bankroty může povolit soud: člověk nezvládající splácet půjčky se zaváže, že si bude nechávat jen minimum peněz – a vše ostatní, co vydělá, odevzdá na splácení dluhů. Pokud věřitelé dostanou alespoň 30 procent svých peněz, po pěti letech je člověk čistý, bez dluhů. Na rozdíl třeba od exekuce tak nepřijde například o byt.
Právě tohle se rozhodl napadnout Vilém Barák, konkurzní správce a konzultant v oblasti vymáhání pohledávek. Tvrdí, že osobní bankroty jsou protiústavní, protože okrádají věřitele o jejich peníze. Banka nebo úvěrová firma nikdy nedostane v osobním bankrotu to, co dlužníkovi půjčila. Barák tvrdí, že to odporuje ústavnímu pravidlu, podle kterého nikdo nesmí být zbaven práva vlastnit majetek.
Celý článek naleznete v dokumentu níže.
ČvP
ČvP