FINMAG – 21. 7. 2016

Exekutory na řetěz
Často se píše, že se exekuce v Česku vymknuly kontrole. Prý se z nich stal byznys, ze kterého profitují především exekutorské úřady, advokátní kanceláře a inkasní firmy. Nároky věřitelů jsou na vedlejší koleji a na dlužníka se nehledí už vůbec. Jak to změnit?
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán říká, že by rád v oblasti exekucí nastolil férové prostředí. Podobně často mluvili i jeho předchůdci, v praxi se ale situace zhoršovala, dlouhá léta dokonce docházelo k mnoha protiprávním exekucím.
Debata o tom, jak by měl stát exekuční byznys regulovat, se často točí kolem odměn exekutorů. Jedni tvrdí, že jsou neúměrně vysoké. Druzí zase připomínají, že pokud nebude mít exekutor dostatečnou motivaci, zůstanou věřiteli jen oči pro pláč. Ministerstvo spravedlnosti zastává první názor a v dubnu přišlo s konkrétním návrhem na razantní snížení exekutorského tarifu. Podle Exekutorské komory jde ale jen o snahu získat politické body, která vztahu mezi věřiteli a dlužníky nepomůže.
Co si myslí odborníci? Souhlasí s výrazným snížením odměn exekutorů? A skutečně je u nás problém s exekucemi tak velký, nebo jde spíš o mediálně zveličené téma?
Celý článek naleznete v dokumentech níže.
ČvP
ČvP