Ekonom – 19. 2. 2015

Horké jaro v exekucích
Ministerstvo spravedlnosti chystá rozsáhlou novelu exekučního řádu. Zvažuje i zavedení místní příslušnosti, která by v systému exekucí znamenala malou revoluci.
Jaro letošního roku může přinést malou revoluci v exekucích v Česku. Na stole leží hned několik návrhů novely exekučního řádu, které současný systém mění. Upravují například exekuce výdělků manželů, navrhují seznamy „nezabavitelných“ věcí, omezují možnost kvůli malým dluhům prodat dlužníkův byt nebo dům a chtějí zlepšit i dohled nad exekutorskými úřady.
Vedle relativně malých změn však existuje také návrh, jenž by do systému přinesl největší změnu od roku 2001, kdy byl v Česku institut soudních exekutorů zaveden. Týká se dlouho diskutovaného zavedení takzvané místní příslušnosti exekutorů. Co by novinka znamenala?

A jak se na zavedení místní příslušnosti dívají věřitelé? Velká část z nich se obává, že nemožnost vybrat si exekutora může v důsledku vést ke zhoršení jejich postavení. Kromě toho by především velkým dlužníkům výrazně přibyla administrativa: místo jednoho či dvou vybraných úřadů by museli komunikovat s desítkami exekutorů. Proti teritorialitě se tak v minulosti vyslovili zástupci Hospodářské komory, České asociace věřitelů, České bankovní asociace, České leasingové a finanční asociace nebo Sdružení dopravních podniků.
Celý článek si můžete přečíst ZDE.
Přepis článku naleznete v souboru níže.
ČvP
ČvP