Ekonom – 1. 3. 2018

Boj o Pelikánovu cestu z dluhového pekla
Boj o Pelikánovu cestu z dluhového pekla
Několik jízd načerno, trvalá adresa jiná než bydliště a minulý týden exekutorem zablokovaný účet na osmnáct tisíc korun. Žena z Prahy, jejíž totožnost týdeník Ekonom zná, před časem jen šťastnou náhodou přišla na to, že proti ní běží dvě exekuce, které se už vyšplhaly na více než 50 tisíc korun. Její advokát nakonec snížil částku na 18 tisíc, místo dohody na splátkovém kalendáři ale nakonec exekutor zvolil blokaci účtu: „Ten rozdíl je ale stejně ohromný, 18 tisíc je pro mě přece jen splatitelná částka, když mi pomůže rodina, 50 tisíc už je strašně moc,“ říká žena.
Ač se to nezdá, jde vlastně o šťastný příběh. Žena svůj původní zanedbatelný dluh sice pozdě, ale nakonec přece jen řešila, podařilo se jí ho významně srazit a i přes všechen současný stres situaci se svou rodinou zvládne.
Pravice proti, piráti pro Takové štěstí v neštěstí ale mnozí dlužníci nemají. Podle projektu Mapa exekucí se počet exekucí zase meziročně zvýšil a postihuje už 863 tisíc obyvatel. Z nich má tři a více exekucí téměř půl milionu lidí. Jejich šance na oddlužení byla až dosud poměrně malá. 
Celý článek naleznete v dokumentu níže.
ČvP
ČvP