České noviny.cz – 3. 6. 2016

Sněmovna přijala regulaci úvěrů; podle věřitelů dlužníky nechrání
Sněmovna schválila zákon o úvěru pro spotřebitele. Lidé zřejmě budou moci splatit dluhy z úvěrů vesměs kdykoliv, omezí se sankce za pozdní splátky a zvýší odpovědnost věřitele za poskytnutí úvěru. Právě věřitelé ale tvrdí, že regulace úvěrů nezabrání pádům do dluhových pastí. S kritikou nesouhlasí například ministr financí Andrej Babiš (ANO), podle kterého je zákon průlomovou ochranou spotřebitelů. Norma nyní míří do Senátu.
Úvěr by měl podle návrhu zákona věřitel poskytnout jen tomu, kdo jej bude schopen ze svých příjmů řádně splácet. Pokud tuto schopnost poskytovatel neprověří, bude smlouva o úvěru neplatná a spotřebitel nebude muset platit žádný úrok a dostane už zaplacené úroky zpět. Jistinu pak splatí podle svých možností.
Česká asociace věřitelů ale míní, že ti, kteří na úvěr nedosáhnou, budou hledat peníze mimo regulovaný trh u nelegálních poskytovatelů. Zhorší se tím prý situace finančně méně gramotných osob. Přijetí normy zároveň podle asociace povede ke zdražení úvěrových služeb a zkomplikuje mimosoudní vymáhání pohledávek. Zákon totiž ruší také možnost řešení u rozhodců, tedy arbitrážemi. Rozhodovat budou výhradně soudy.
Celý článek naleznete ZDE.
ČvP
ČvP