Česká justice.cz – 18. 6. 2017

Volební program pro justici: ČSSD kopíruje Pelikána, do hry vrací oddlužovací novelu
Jako bijec exekutorů se za svého působení v čele ministerstva spravedlnosti prezentoval Robert Pelikán z ANO. Sociální demokraté chtějí systém exekucí měnit dál i po volbách. V právě zveřejněném volebním programu také počítají s prosazením tzv. oddlužovací novely insolvenčního zákona. O Nejvyšší radě soudnictví, nových procesních kodexech nebo kariérním řádu pro soudce v programu není ani zmínka.
Statisíce lidí čelí exekuci a možnost pro fyzické osoby uvalit na sebe insolvenci je podle sociálních demokratů nastavena příliš tvrdě. „Připravíme proto novelu insolvenčního zákona, která umožní snazší oddlužení tím, že za jasně stanovených podmínek zmírní podmínku úhrady 30 % dluhů,“ uvádí se v programu ČSSD pro říjnové volby. Novelu se přitom snažila prosadit současná koalice, uplynulý týden ale přiznala, že už jí na to nezbyde časový prostor.
Kromě České asociace věřitelů před novelou v minulosti varovali třeba lidovci, ODS nebo TOP 09. „S návrhem zásadně nesouhlasím. Jde o morální hazard, který podporuje neplacení dluhů a poškozuje věřitele. ,“ řekl České justici už dříve poslanec Martin Plíšek (TOP 09).
Celý článek naleznete ZDE.
ČvP
ČvP