ČT24 – 19. 5. 2017

Novela insolvenčního zákona
Jana BÍLEK MAREČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Osobní bankrot pro všechny bez ohledu výši dluhů, to je hlavní novinka, se kterou počítá vládní novela insolvenčního zákona. Poslanci by dnes měli pokračovat v prvním čtení této předlohy. Nově by k oddlužení mohlo dojít po 7 letech splácení, aniž by dlužník uhradil alespoň 30 % závazků. Pravicová opozice i asociace věřitelů navrhované změny odmítají.
 
redaktorka
--------------------
Pomoc pro lidi v dluhové pasti nebo podpora nezodpovědných dlužníků, vládní novela insolvenčního zákona rozděluje sněmovnu. Podle koalice je potřeba, aby na osobní bankrot dosáhlo víc lidí.
 
Bohuslav SOBOTKA, premiér a předseda strany /8. 2. 2017/
--------------------
Vzhledem k tomu, že u nás máme několik desítek tisíc například i seniorů, kteří jsou zatíženi exekucemi, máme tady tisíce lidí, kteří na sobě mají několik exekucí, je to docela vážný problém.
 
redaktorka
--------------------
V současnosti se může oddlužit jen ten, kdo dokáže uhradit za 5 let 30 % svých závazků. Tuto podmínku chce ministerstvo spravedlnosti odstranit, protože ji považuje za nespravedlivou.
 
Robert PELIKÁN, ministr spravedlnosti /ANO/
--------------------
Má umožnit dostat se z dluhové pasti těm, kteří dnes se z ní dostat vlastními silami nemohou. Je to zákon, na který zoufale čeká víc než půl milionu lidí.
 
Jiří RAJL, výkonný ředitel, Nebankovní registr klientských informací /8. 2. 2017/
--------------------
V tuto chvíli má přibližně tři miliony lidí nějaký aktivní úvěr, který splácí, z toho přibližně asi 700 tisíc lidí nezvládá splácet ty závazky. Pokud vezmeme exekuce, těch je daleko více.
 
redaktorka
--------------------
Nově by k oddlužení stačilo uhradit méně než 30 % závazků. Za podmínky, že dlužník bude o splácení usilovat alespoň 7 let a právě to se nelíbí pravicové opozici.
 
Martin PLÍŠEK, poslanec /TOP 09/
--------------------
Morální hazard, který podporuje neplacení dluhů a nedodržování smluv, který uděluje generální pardon dlužníkům a který zkrátka podporuje neodpovědné.
 
redaktorka
--------------------
Proti novele se postavila i Česká asociace věřitelů, podle které odporuje principům právního státu. Pravice už stihla v rámci prvního čtení navrhnout zamítnutí předlohy. Pokud na to dolní komora nepřistoupí, chce ODS a TOP 09 zabránit schválení normy tím, že bude prodlužovat projednávání ve výborech až do podzimních voleb.
ČvP
ČvP