ČRo Plus – 1. 2. 2018

Pro a proti. Novela insolvenčního zákona
Tomáš PAVLÍČEK, moderátor
Statisícům lidí v Česku svitla naděje, že by se mohli dostat z dluhové pasti. Vláda kývla na novelu insolvenčního zákona, která umožňuje dlužníkům po 7 letech jejich závazky smazat. Konzervativní poslanci změnu odmítají, podle nich v lidech posiluje pocit, že dluhy se nemusí platit. Spolu se zástupci bank se navíc domnívají, že se oddlužení bude masově zneužívat. A já vítám ve studiu ředitele Asociace věřitelů Pavla Staňka, dobrý den.
 
Pavel STANĚK, ředitel Asociace věřitelů
Dobré dopoledne vám i posluchačům.
 
Tomáš PAVLÍČEK, moderátor
A insolvenčního správce Oldřicha Řeháčka, zdravím vás.
 
Oldřich ŘEHÁČEK, insolvenční správce
Dobré dopoledne.
 
Tomáš PAVLÍČEK, moderátor
Pánové, jak je v tomhle pořadu zvykem, na úvod vás poprosím o zhruba minutovou shrnující odpověď na základní otázku. Jak hodnotíte vládní návrh insolvenčního zákona, pane Staňku?
 
Pavel STANĚK, ředitel Asociace věřitelů
Tak ten návrh, který teď je na pořadu dne, to znamená návrh, který momentálně vláda poslala do sněmovny, hodnotíme negativně. Negativně hodnotíme právě proto, že tak, jak jste vlastně říkal i v úvodu, jedná se o poměrně masivní zásah do, do práv věřitelů, neboť vlastně poměrně velká masa lidí, odhaduje se zhruba 650 tisíc osob, vlastně by tím způsobem mohla, mohla vlastně se dostat do insolvence v rámci oddlužení. Zatímco jsme předchozí novelu ministerstva spravedlnosti oceňovali, to byla ta novela právě, kdy se třeba podlužujeme té podvodné oddlužovací společnosti vlastně utnuly a byla tam z tohohle pohledu ta novela velmi, velmi pozitivní, tak tady to vnímáme spíš zpátečnicky.
 
Celý pořad si můžete poslechnout ZDE.
Přepis pořadu naleznete v dokumentu níže.

ČvP
ČvP